Vážený zákazníku, rytiny na šperky a doplňky momentálně vyhotovíme za cca 4-6 dnů, vzhledem k vzrůstajícímu počtu objednávek. Rádi Vám zodpovíme jakékoliv dotazy týkající se nejen gravírování na tel. 602 626 631. Děkujeme za pochopení a přejeme fajn nakupování.
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
16.10.2022
Jak měřit velikost prstu
Nevíte si rady s velikostí prstenu? Pokud nemáte při ruce trn na měření velikosti prstenů, plastové měrné kroužky nebo plastový měřič obvodu prstu, z... číst celé
04.02.2023
Rozdíl mezi krystalem a zirkonem
Kubický zirkon, označovaný jako CZ (Cubic Zirconia), je oblíbená náhrada za diamant, vyrábí se z oxidu zirkoničitého. Pro oko laijka je od diamantu té... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Navštivte také:

  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Rozdíl mezi krystalem a zirkonem
Rozdíl mezi krystalem a zirkonem
04.02.2023

Kubický zirkon, označovaný jako CZ (Cubic Zirconia), je oblíbená náhrada za diamant, vyrábí se z oxidu zirkoničitého. Pro oko laijka je od diamantu téměr k nerozeznání. Koncem 70tých let stoupla jeho obliba a používání tohoto drahokamu se ve šperkařském průmyslu rozmohlo. Na první pohled tedy vypadá jako diamant, ale při bližším zkoumání zjistíte, že je těžší a nemá takovou tvrdost. Narozdíl od jiskřivého diamantu má více barevných jisker uvnitř. Jedním z testů, jak rozlišit zirkon a diamant, je zahřívání, zirkon totiž nevydrží takové teplo. Kdo vlastní zirkony, měl by jim věnovat větší péči, jelikož jsou křehčí a tedy náchylnější k vnějším vlivům, jako je poškrábání nebo uštípnutí části zirkonu.

Swarovského krystal není drahokam a není ani krystal, je to druh skla, který se vyrábí tavením oxidu křemičitého s olovem za vysokých teplot, z čehož vznikne olovnatý krystal. Olovo, které je ve sklu zataveno, zvyšuje index lomu krystalu, a to dodá povrchu jiskřivější vzhled. Postup je patentovaný. Sklo, aby se co nejvíce podobalo diamantu, je poté broušeno do požadovaného tvaru a vysoce leštěno, získá tak velmi kvalitní povrchovou úpravu. Zatímco zirkon CZ má na Mohsově stupnici tvrdost 8, krystal má tvrdost 6-7, je tedy ještě více náchylnější k poškrábání či odštípnutí jeho části. Je však tvrdší, než klasické sklo. Krystaly jsou někdy vylepšovány potažením vrstvou AB (Aurora Borealis) po jejich povrchu, získají tak vzhled podobný duze.